Karta kredytowa a debetowa

Karty kredytowe online

Dzisiaj karta płatnicza w portfelu to już standard. Wraz z nią możemy sobie pozwolić na dokonywanie różnego rodzaju transakcji. Wygodniej przecież jest nosić przy sobie kartę zamiast grubego pliku banknotów. Obecnie banki zapewniają różnorodną gamę kart płatniczych. Jednak największą popularność zyskały karty kredytowe i debetowe. Skoro zastępują one środki w naszych portfelach, to na czym tak naprawdę polega różnica w ich funkcjonowaniu?

Płacąc kartą kredytową, korzystasz z pieniędzy banku. Zanim bank przyzna Ci kartę, musi zbadać Twoją zdolność kredytową, aby określić czy i ile zadłużenia jesteś w stanie spłacić. Dopiero wtedy przyzna Ci limit, do którego wysokości możesz co miesiąc korzystać z karty. Kartę spłacasz po otrzymaniu wyciągu z banku z informację o saldzie zadłużenia. Zaletą karty kredytowej jest to, że możesz ją spłacić nawet prawie 2 miesiące po dokonaniu transakcji. Pod względem wyglądu odróżnienie karty kredytowej od debetowej jest trudnym zadaniem, a wręcz niemożliwym. Coraz więcej banków wydaje też płaskie karty kredytowe. Jednak niekiedy kartę debetową można rozpoznać po umieszczonym logo organizacji płatniczej. W języku angielskim napisie, sugerującym jej typ – Debit. Oba rodzaje kart należą do kart płatniczych. Poza tym mają te same wymiary oraz służą w tym samym celu, czyli do dokonywania płatności bezgotówkowych.

Różnice między kartami: kredytową, a debetową

Na tym podobieństwa kart się kończą i zaczynają same różnice. Karta kredytowa stanowi połączenie kredytu i karty płatniczej. Otrzymujemy go w ramach umowy kredytowej zawartej z bankiem. Dołączona karta pozwala na korzystanie z pieniędzy banku. Do realizacji naszych transakcji. Do płacenia wykorzystujemy pieniądze ze środków. Przydzielonych nam na rachunku technicznym banku. W ten sposób zadłużamy się, a zaciągany dług musimy później spłacić na zasadach określonych w umowie. Wykorzystany przez nas limit możemy spłacić od razu lub później. Całkowita spłata kredytu nie jest obowiązkiem. Istnieje zasada, że przynajmniej raz na miesiąc posiadacz karty musi spłacić część kredytu. Najczęściej banki oczekują 5% wysokości zadłużenia. Klientowi przysługuje okres bezodsetkowy. Jeżeli w jego czasie nie spłacimy danych zobowiązań, bank naliczy nam wysokie odsetki. Okres ten trwa około 50-60 dni. Jednak banki oferują też plany ratalne. Dzięki którym spłatę wykorzystanego limitu karty można rozłożyć na wygodne raty. Oprocentowanie jest znacznie niższe niż standardowe.

Otrzymanie karty kredytowej:

Aby otrzymać kartę kredytową, klient musi wykazać swoją zdolność kredytową. Czyli określoną wysokość dochodów. Informacja o naszym dochodzie będzie stanowiła gwarancję dla banku o zdolności do spłaty przez nas zaciągniętych środków. Zastanów się dobrze, zanim zdecydujesz się wyrobić albo sięgnąć po kartę kredytową. Ten rodzaj pieniędzy pozwala płacić środkami, których fizycznie nie masz na koncie. Jednak, jeżeli nie zmieścisz się w ustalonym przez bank terminie. Zapłacisz prowizje od zaciągniętego za jej pomocą kredytu odnawialnego.

Karta debetowa na co dzień


Karta debetowa jest kartą płatniczą wydawaną do rachunku bankowego. Nie możemy jej mieć, jeżeli nie mamy żadnego konta. Każda taka karta jest powiązana z kontem i obciąża jego saldo. Służy do korzystania z pieniędzy zgromadzonych na rachunku, do którego została wydana. Korzystanie z pieniędzy zgromadzonych na koncie ściśle wiąże się z nazwą produktu. Karta debetowa służy do wykonywania operacji obciążania rachunku, czyli debetu. Możemy nią wypłacać pieniądze w bankomatach i dokonywać płatności w punktach handlowych. Należy pamiętać o regularnych wpływach na konto. Zwykle nie jest to kryterium posiadania karty debetowej. W niektórych przypadkach nieregularne wpływy na konto niosą ze sobą obniżenie kosztów korzystania z karty. Dokonując wypłaty gotówki kartą debetową z bankomatu, odsetki nie są naliczane. Z tą operacją nie wiąże się prowizja. Dlatego karta debetowa to dobry pomysł dla osób, które nie lubią dodatkowych kosztów. Otrzymanie karty debetowej Podczas wnioskowania o konto osobiste w banku pojawia się oferta wydania karty debetowej. Wówczas klient decyduje, czy chce jej dostać, czy nie. Jeżeli początkowo klient odmówił otrzymania karty, to później w dowolnej chwili może wnioskować o jej otrzymanie. Nie musi też spełniać żadnych specjalnych warunków poza wyrażeniem chęci jej posiadania. Karta debetowa jest zatem łatwa do uzyskania.


Podsumowując:

  • Karta debetowa nie jest oprocentowana;
  • Karta kredytowa generuje odsetki w przypadku jej użycia;
  • Częściej uwypukla się karty kredytowe;
  • Karta debetowa pozwala tylko na wykorzystanie środków, które znajdują się na koncie.

fscgow Author