Co roku każdy dorosły obywatel musi się rozliczyć. Może skorzystać z trzech opcji. Może wypełnić formularz do rozliczeń sam na podstawie otrzymanego z pracy PIT-u, zapłacić biuru rachunkowemu za wypełnienie dokumentów lub zainstalować oprogramowanie podatkowe, do którego wprowadzi dane i wygeneruje rozliczenie PIT. Na stronie Kapitalni.org przeczytasz zaś, jak właściwie wykonać takie rozliczenie.

Obsługa oprogramowania

Obecnie jest dostępnych wiele różnych programów do rozliczeń czy prowadzenia księgowości. Część z nich jest bezpłatna, za inne trzeba zapłacić. Wszystko zależy od rozległości działań, które możemy takim programem wykonać. Jakość programu także ma znaczenie.

Obsługa takiego programu jest stosunkowo prosta. Często można skorzystać z samouczka lub przeczytać instrukcję obsługi, która krok po kroku przeprowadzi nas przez proces wypełnienia zeznania podatkowego. Dodatkowo warto także poszukać różnego rodzaju tutoriali wideo, które także mogą pomóc w zrozumieniu obsługi oprogramowania nawet osobom, które wcześniej nie miały styczności z księgowością.

Urzędy skarbowe w sieci

Od jakiegoś czasu jest możliwe składanie zeznań podatkowych przez internet. Urzędy skarbowe umożliwiają założenie zaufanych profili, dzięki czemu można dokumentację składać drogą elektroniczną i w taki sam sposób śledzić proces, któremu w urzędzie podlega zeznanie. Założenie takiego profilu wymaga jednak wizyty w urzędzie w celu potwierdzenia tego faktu i aktywacji konta.

Profil w urzędzie skarbowym umożliwia także wprowadzanie poprawek do złożonego rozliczenia PIT i prostą komunikację z urzędem.

Biura rachunkowe a oprogramowanie

Biura księgowe używają oprogramowania podatkowego do prowadzenia ksiąg i rozliczeń swoich klientów. Są to zazwyczaj programy dużo bardziej rozbudowane. Umożliwiają obróbkę i przechowywanie danych wielu klientów oraz generowanie dokumentów księgowych praktycznie za jednym kliknięciem. Dzięki przeglądaniu historii klienta, księgowy może dużo łatwiej doradzić mu korzystne rozwiązania podatkowe. Skraca to także znacznie czas pracy i eliminuje błędy, podczas kalkulacji.

Księgowi korzystają także z platform urzędów skarbowych i ZUS, dzięki czemu w szybki sposób mogą zajmować się sprawami podlegających im firm oraz błyskawicznie przesyłać dokumentację do urzędów. To rozwiązanie pozwala także na bardzo szybkie edytowanie danych, jeżeli coś zostanie źle wprowadzone.

Korzyści mobilnych rozwiązań

Jak już wspomniano powyżej, wszelkie rozwiązania mobilne usprawniają pracę księgowych. Pozwalają także na proste rozliczenie się osobom, które chcą to zrobić samodzielnie. Można zaoszczędzić czas, pieniądze i uniknąć wielu błędów.

Polecane posty