Regulacje i umowy

Czy warto iść na urlop wychowawczy?

Czas po urodzeniu dziecka to moment, w którym zarówno nowo narodzony maluch, jak i mama cały czas się poznają. Dla jednych kobiet czas urlopu macierzyńskiego jest to wystarczająco dużo chwil, aby nawiązać więź z dzieckiem, zaś dla innych te kilkadziesiąt tygodni znika w mgnieniu oka i decydują się na urlop wychowawczy. Zazwyczaj młoda mama ma przed urodzeniem dziecka już pewne plany czy będzie chciała korzystać z urlopu wychowawczego natomiast niektóre mamy podejmują decyzję w ostatniej chwili.

Czas trwania urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy może maksymalnie trwać 36 miesięcy i powinien być wykorzystany najpóźniej do ukończenia piątego roku życia dziecka, na które należy się mamie dany urlop. Istnieją także wyjątki, gdy wykorzystanie urlopu może zostać wydłużone do ukończenia 18 roku życia przez dziecko, ale może być to spowodowane wyłącznie niepełnosprawnością dziecka, które wymaga nieustannej opieki matki.

Czym się różni od macierzyńskiego?

Urlop macierzyński jest urlopem płatnym: https://kapitalni.org/pl/artykuly/ile-trwa-urlop-macierzynski-po-urodzeniu-dziecka-i-jakie-dokumenty-sa-potrzebne,73,449, a czas jego trwania zależy od liczby urodzonych dzieci. Natomiast urlop wychowawczy nie jest płatny.

Warto również wiedzieć, że na urlopie wychowawczym może przebywać w tym samym czasie oboje rodziców, jednak nie dłużej niż 4 miesiące. Może jest to niewiele, ale daje możliwość młodym rodzicom na spędzenie tego czasu razem oraz wspólne dzielenie obowiązków przy maluszku. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza dla matki, która dzięki temu może odpocząć.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Najpóźniej 2 tygodnie przed przejściem na urlop wychowawczy pracownica musi złożyć wniosek do swojego obecnego pracodawcy. Warto jednak się zastanowić przed złożeniem tego dokumentu, gdyż w tym czasie kobieta nie może liczyć na żadne świadczenia pieniężne, a urlop ten jest bezpłatny.

Wniosek musi zawierać dokładne terminy rozpoczęcia i planowanego powrotu do pracy.

Powyższy urlop można przerwać w każdej chwili. W takim przypadku trzeba złożyć wniosek 30 dni przed planowanym powrotem na stanowisko pracy. Pracodawca musi zgodzić się na skrócenie urlopu.

Zamiast iść na urlop wychowawczy można wnioskować o zmniejszenie liczby godzin spędzanych w pracy w ciągu dnia. Kobiety korzystają z takiego rozwiązania, ponieważ umożliwia ono możliwość zarabiania pieniędzy, a także spędzanie więcej czasu z dzieckiem niż w przypadku pracy w pełnym wymiarze godzin. Niesie to obustronne korzyści nie tylko dla kobiety, ale również dla pracodawcy, który nie musi wdrażać nowego pracownika.

Polecane posty