Regulacje i umowy

Jak traktować wskaźnik PKB

Wskaźnik PKB jest to skrót od Produktu Krajowego Brutto. Na jego podstawie jesteśmy pozornie w stanie stwierdzić czy sytuacja w danym roku jest w Polsce lepsza czy też nie. Jednak tylko pozornie, bo niestety zwracając uwagę tylko na ten wskaźnik nie jesteśmy w stanie określić czy rzeczywiście w tym roku sytuacja finansowa w kraju jest lepsza, bo nie uwzględnia on innych rzeczy tylko wydane pieniądze przez Polaków chociażby.

Dlaczego wskaźnik PKB woli kredyty zamiast oszczędzania?

Wskaźnik PKB wyraźnie pokazuje, że lepiej jest zaciągać kredyty niż zakładać konta oszczędnościowe i tam składować pieniądze na potrzebne nam wydatki. W ten sposób mamy wyraźny obraz, że ten ulubiony wskaźnik przez polityków nie bierze pod uwagę faktu, że Polacy toną w długach, a wręcz cieszą się z tego, bo chwalą się zawsze wzrostem wskaźnika PKB. Jest to bardzo zgubny wskaźnik i jeśli zwracamy uwagę tylko na niego to w żaden sposób nie zobaczymy realnej sytuacji w kraju, a wręcz przeciwnie.

Inne czynniki podnoszące wskaźnik PKB

Owy wskaźnik podnosi się także, kiedy kraj z budżetu wyda pieniądze na naprawę szkód wyrządzonych przez kataklizmy czy remont dróg. Jest to oczywiście pomocne, ale na tej podstawie nie jesteśmy przecież w stanie powiedzieć, że cokolwiek na tym zarobimy poza tym, że jazda po polskich drogach będzie przyjemniejsza.

Kolejną kwestią jeśli chodzi o PKB jest bez wątpienia nie uwzględnianie w nim niczego co nie przynosi dochodu i jest zrobione np z dobroci serca. Wskaźnik się wtedy nie podwyższa więc możemy śmiało powiedzieć, że według niego nie warto jest pomagać i takie zajęcia jak wolontariat są bez sensu, bo ani nie pomagają nam ani nie poprawiają sytuacji w kraju.

Politycy jednak kochają używać tego zwrotu, bo dzięki temu mogą przeznaczać więcej pieniędzy z budżetu państwa na wydanie. Skoro wskaźnik wzrósł czyli jest lepiej i można wydawać dalej. Jest to zdecydowanie zgubne myślenie i powodujące, że sytuacja w kraju staje się coraz gorsza. Jeśli już koniecznie chcemy brać pod uwagę wskaźnik PKB to należy najpierw posprawdzać powody, dla których owe wartości wzrosły, a dopiero później cieszyć się z poprawy sytuacji w naszym kraju. W przeciwnym wypadku jest to niemiarodajne i służy bardziej mydleniem oczu przez polityków. Warto być świadomym takich działań i samemu sprawdzać wszystkie inne wartości i okoliczności rzeczywistego wzrostu owego wskaźnika. Tylko tak możemy określić rzeczywistą sytuację w naszym kraju i zobaczyć czy mamy powody do radości czy raczej do zmartwienia.

Polecane posty