Regulacje i umowy

Rozdzielność majątkowa a kredyt

W dzisiejszych czasach większość par po zawarciu związku małżeńskiego decydują się razem gospodarować swoim majątkiem. Rozwiązanie to jest nie tylko bardzo wygodne i komfortowe, ale co najważniejsze pozwala uzyskać korzystniejsze warunki na przykład przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się w jaki sposób rozdzielność majątkowa wpływa właśnie na zdolność kredytową.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że banki rozróżniają dwa główne typu kredytobiorców, którzy ubiegają się o wspólny kredyt hipoteczny. Do pierwszej grupy zalicza się małżeństwa objęte wspólnotą majątkową, a do drugiej grupy zalicza się z kolei pary, które nie budują wspólnego majątku i objęte są tzw. intercyzą. W tym pierwszym przypadku gdy małżeństwo kupując nowe mieszkanie na kredyt, to każda ze stron jest tak naprawdę właścicielem połowy nieruchomości. Jak łatwo się domyśleć każda ze stron jest również właścicielem połowy zobowiązań względem banku. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że małżeństwo jest solidarnie odpowiedzialne za spłatę zaciągniętego długu.

Jak wygląda sytuacja w przypadku rozdzielności majątkowej?

Jeżeli małżeństwo ubiega się o kredyt hipoteczny i posiada rozdzielność majątkową – sprawdź definicję tutaj – to wówczas jest zdecydowanie większe pole do popisu przy kształtowaniu końcowej umowy. Majątek i dług można podzielić nie tylko na równo, ale praktycznie na dowolny sposób. Banki takich klientów traktują zazwyczaj jak zwykłą spółkę.

Kiedy warto skorzystać z rozdzielności majątkowej?

Rozdzielność majątkowa jest niezbędna zawsze wtedy, gdy z dowolnego powodu obie strony nie chcą żadnych ograniczeń w decyzjach dotyczących własnego majątku. Rozdzielność może okazać się bardzo przydatna, gdy chce  się zabezpieczyć przed nietrafionymi inwestycjami. Jak łatwo się domyśleć tylko przy rozdzielności majątkowej mąż albo żona nie będzie odpowiedzialna za spłatę osobistych zobowiązań swojego partnera.

Rozdzielność a kredyt

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że przy rozdzielności majątkowej, małżonkowie mają możliwość indywidualnego zawierania umów kredytowych z bankiem. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można wziąć kredyt konsumpcyjny albo chwilówkę bez zgody i wiedzy swojego partnera. Jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny, to nie może być on udzielony bez zgodny oraz podpisu drugiego małżonka. Taka sama sytuacja może mieć miejsce również przy wielu innych i dość dużych zobowiązań finansowych.

Polecane posty